Niecodziennik

“Niecodziennik cały” autorstwa Jana Twardowskiego to jeden z najoryginalniejszych prezentów, jaki kiedykolwiek dostałam. Serdeczna dedykacja od wyjątkowej osoby z okazji urodzin sprawiła, że gdy otwieram książeczkę po latach, po raz kolejny przekonuję się, na czym polegają podarunki “od serca”. Fragmenty tego niezwykłego wydawnictwa można przeczytać tutaj. Sięgam po nie raz na jakiś czas, aby otworzyć na dowolnej stronie i pośmiać się ze znanych już na pamięć anegdot.

Ksiądz Twardowski to poeta, którego albo polubi się od pierwszego wiersza, albo szybko zniechęci do jego twórczości. Nie do każdego przecież przemawiają barwne opisy przyrody (“zdarta kora czeremchy co pachnie migdałem”), ale większość z nas bez trudu recytuje: “Śpieszmy się kochać ludzi…” ceniąc ponadczasowość przekazu. Mnie urzekła niesamowita pokora Twardowskiego wobec działań Stwórcy oraz zgoda na wszystko, co się wydarza. Być może zapytacie: “a cóż w tym dziwnego?, przecież jest księdzem”. “A co ma piernik do wiatraka” – chciałoby się odpowiedzieć i zakończyć dyskusję popularnym hasłem “ksiądz też człowiek”. W istocie, w Polsce wciąż pokutuje pogląd, jakoby sam fakt bycia księdzem sprawiał, że mężczyzna w sutannie jest wolny od skłonności do grzechu, jest wzorem wszelkich cnót i autorytetem w każdej dziedzinie życia. Tymczasem jest to człowiek z takimi samymi słabościami jak my wszyscy, z problemami i dylematami – nawet odnośnie wiary. Twardowski przedstawiając siebie jako słabego, niedoskonałego i pytającego, zaskarbia sobie sympatię odbiorców, którzy mogą odetchnąć z ulgą, bo skoro nawet księdzu zdarza się błądzić…

W ramach blogowych inspiracji zachęcam do zapoznania się z wybranymi poezjami, spośród których moimi ulubionymi są te o miłości („Czekanie”, „Poczekaj”), o codziennych dylematach („Sprawiedliwość”, „Kiedy mówisz”) i o religijności („Wyjaśnienie” „***[Tylko mali grzesznicy…]”).

Magda

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Inspiracje i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s